Vyrábím si radost

Obrazek_pastelky_razitka

Jak jednoduše kombinovat barvy

Vždycky mě velmi udivovalo, jak designéři a umělci dokážou sladit barvy v interiéru, na plátně, oblečení atd. tak, aby to bylo oku příjemné a celé takové harmonické. Často jsem si říkala: „Wow, to je super! Tyhle barvy v takové kombinaci mě nikdy nenapadly a vypadá to fakt hezky“.

Myslela jsem si, že na to člověk musí mít nějaký speciální talent a cit (který já rozhodně nemám), nebo být mistr v tom, čemu se říká „barevný kruh“.

Co je barevný kruh?

Pokud jste o něm ještě neslyšeli, jedná se o kruhové uspořádání barev a jejich odstínů. 

Podle určitých pravidel se pak kombinují barvy například tak, aby byly velmi kontrastní (v kruhu umístěny naproti sobě) nebo k sobě harmonicky ladily (v kruhu umístěny vedle sebe).

obrázek zjednodušeného barevného kruhu

Pokud vás tohle zaujalo, určitě dohledáte podrobnosti třeba někde na Googlu. Já bych vám dneska ale chtěla představit ještě jiný způsob, jak pracovat s barvami.

Jde to i jinak

Úplnou náhodou jsem narazila na jiný a mnohem jednodušší tip, podle kterého jde také barvy kombinovat. Mně přijde mnohem lépe uchopitelný a zapamatovatelný. Jako plus navíc vidím, že se při něm dají jednoduše zohlednit vaše preference.

Podívejte se na nějakou fotku z přírody, která se vám líbí nebo z ní máte dobrý pocit. Například nějaký květ, nebo třeba i kus džungle, nebo nějaké zvířátko. Klidně si ho i zvětšete.

A teď se na ten obrázek podívejte analyticky:

  • Jaké barvy tam ta příroda použila a v jakém množství?
  • Čeho je méně, čeho více, čeho jen malá ďubka?
  • Jak vypadají přechody jednotlivých barev – jsou měkké, nebo ostře ohraničené?
  • Jak vypadá textura – jako lesklý samet, nebo je matná?

A pak všechny poznatky použijte k výběru vlastních barev pro váš projekt. Je jedno, jestli budete vyrábět barevný náramek z korálků, zdobit vázu nebo obkreslovat obrázek na zrcadlo. Věřím tomu, že pokud na vás vybraný obrázek dobře působí, stejně zvolené barvy a jejich poměr na vás bude dobře působit i na vašem dílku.

Tak například:

gerbera

Podívejte se na obrázek gerbery. Čeho si všimnete?

  • Převažující barva je oranžová – rozpoznávám hlavně dva odstíny, jeden lehce světlejší a jeden tmavší, přechod mezi nimi je jemný.
  • Trochu se objevuje i žlutá (někdy i formou teček) a trochu hnědo oranžová.
  • Zářivější zelená to pěkně oživuje.
  • Barvy jsou matné.

A to je celé. Vybrala bych dva blízké odstíny matné oranžové, příp. ještě maličko hnědooranžové, trochu žluté a zelenou. Pro lepší představu: co třeba oranžové šaty, žluté boty a zelený korálkový náhrdelník? Věřím, že jste mě pochopili.

A jak vybrat tu samou barvu?

S pořizováním barev je to často komplikované. Když totiž budete hledat určitý odstín barvy na internetu, obvykle je to trošku risk. Jednak kvůli tomu, že odstíny nabízených barev mohou být ovlivněny nastavením vašeho monitoru a jednak pro to, že člověk pouze odhaduje, jak bude vypadat daná barva po zaschnutí na podkladu (sklo, papír, lepenka,…), na který má zrovna přijít. 

Specializované obchody pak často nemá každý zrovna v dosahu. Navíc bývají barvy dost rozdílné i cenově

Řeším to tak, že prostě něco vyberu (nejčastěji na internetu) a vyzkouším to někde bokem – ideálně na stejném nebo alespoň podobném podkladu. Podle toho, jak se mi to líbí, to buď použiju, nebo ne. 

Když ne, tak se zamýšlím, jestli tam tu požadovanou barvu opravdu chci, jestli by ji třeba nezastoupily ty ostatní. Myslím, že nemá cenu vyrábět něco, co se vám ve finále nebude líbit, takže pokud se nelíbí, nezbyde než zkoušet dál.

Tip na závěr:

Když už budete zkoušet nanečisto (a hlavně otevírat) svoje barvy, vyrobte si rovnou i vlastní vzorník. Obzvlášť pokud počítáte s tím, že vám barva zbyde na nějaký další projekt.

Takhle jsem postupovala, když jsem chtěla vybarvovat šablonu na zrcadle. Jako podklad jsem použila sklo z rámečku na fotky.

Dnes bych si ještě do vzorníku napsala čísla nebo prostě nějaké značky, kterými bych označila i lahvičky s barvami, abych věděla, která kaňka patří ke které baňce :D. 

Chybami se holt člověk učí.

vlastni_vzornik
Vzorník barev na sklo

Možná by vás mohlo také zajímat:

Stromeček z křišťálu

Stromeček s křišťály je jedna z věcí, kterou jistě zvládnete vyrobit i bez předchozích zkušeností s prácí s drátem.  V článku se dozvíte jak na to. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *