Vyrábím si radost

Můj příběh

Ahoj, jsem Iva

jsem máma a multitvořilka k tomu. Miluji tvůrčí proces a jeho rozmanité podoby. Ráda objevuji a zkouším nejrůznější výtvarné
a rukodělné techniky. 

Mám radost z práce, u které vidím, jak se zhmotňuje výsledek – např. keramický motýl, krásný sedací pufík, stromek s minerály ale i posekaný trávník. A úplně nejraději vyrábím dárky na míru pro své blízké.

Tvořím od doby, co si pamatuji

Už odmala jsem něco vyráběla. Motala se táťkovi v dílně při výrobě dřevěných koníků ze zbytků prkýnek, hodiny a hodiny navlékala a jinak tvořila s korálky, pletla a háčkovala tašky a různá zvířátka. Každý měsíc jsem nadšeně listovala v babiččině Praktické ženě, jestli tam nenajdu něco, co bych si sama zvládla vyrobit.

Blokáda - ale jen v hlavě

Pak ale přišlo takové slepé období. Viděla jsem obrázky z výstavy šperků jedné umělkyně a přesvědčila sama sebe, že to, co dělám je k ničemu, když nejsem vystudovaná šperkařka nebo talentovaná absolventka umělecké školy.

Jediné moje umělecké vzdělání se skládalo z dvou hodin týdně výtvarky na základní škole, nenavštěvovala jsem ani žádný výtvarný kroužek. 

To, co jsem se naučila sama, jsem brala jako nic. Myslela jsem si, že když nebudu dělat nic originálního, nemá cenu se tím vůbec zabývat.

Tohle období trvalo s několika málo jednorázovými projekty určitě několik let. Celou tu dobu jsem ale tak nějak cítila, že něco není v pořádku

Musela jsem přečíst spoustu knih o rozvoji osobnosti a výchově, abych přišla na to, co pro mě mělo být přeci hned evidentní. To co mi přináší radost je tvoření, vyrábění a zkoušení nových věcí. A jestli tohle budu ignorovat, tak to asi nikdy nebude úplně ono.

Přesvědčení stranou

Vykašlala jsem se tedy na to, že nemám žádné umělecké vzdělání a raději jsem se znovu vrátila k samostudiu a metodě pokus omyl. Také jsem začala docházet na kurz keramiky, díky kterému jsem objevila, jak jde na první pohled složité věci dělat celkem jednoduše.

Uvědomila jsem si také, že když jsem si chtěla něco vyrobit (a nebylo toho málo), tak jsem si s tím vždy nějak poradila (i když to bylo někdy třeba až na druhý nebo čtvrtý pokus : ).

O své poznatky bych se tak ráda podělila i s ostatními

A proto přináším inspiraci, tipy a návody na výrobu nejrůznějších věcí těm, kteří si možná připadají jako „profi neumělci“, aby si i oni zvládli vyrobit něco krásného do svého domova, sobě pro radost nebo pro radost někomu blízkému. A také těm, kteří si chtějí třeba jenom odpočinout u nějaké kreativní činnosti.