Vyrábím si radost

Náhledový obrázek článku

Návod na stromeček s křišťály

Jistě to znáte: V obchodě vás zaujme nějaká krásná, úžasná, originální, nápaditá… věc, která by se vám velmi hodila do vašeho domu, bytu nebo zahrady. První ale co uděláte je, že začnete hledat cenovku. A právě jejím nalezením je vaše počáteční nadšení usazeno. 

Když se ještě přidá mozek: „Cože tolik? Si dělaj srandu?  Tohle přece nepotřebuješ. Vždyť by to byl jen další krám do bytu. Jen lapač prachu,…“ přemění se i ten zbyteček nadšení na smutek.  Já tohle znám moc dobře. A stalo se mi to už tolikrát, že už musím mít v mozku vyrytou šablonu, kterou by se to dalo tisknout.

Dnes už se s tím ale dokážu vypořádat. Nejprve se zamyslím, jestli bych to nezvládla nějak vyrobit sama? Pokud zhodnotím, že ano, začnu shánět materiál a ani trochu mi nevadí, že to ve finále finančně vyjde úplně stejně, protože když něco vyrábím, dělá mi to radost a to je opravdu velká přidaná hodnota. Schválně si to vyzkoušejte.

Takto jsem to měla i se stromečky z minerálů. Dnes už asi nikoho nepřekvapí, ale když jsem je viděla poprvé já, byla jsem z nich nadšená.

V té době ale ještě nebylo tak snadné sehnat korálky z minerálů. Na můj první stromeček, jsem použila kamínky z roztrženého náhrdelníku (mimochodem je to ten, který je v úvodním obrázku mojí Funpage na Facebooku).

V tomto článku se tedy s vámi podělím o návod na jednoduchý  stromeček z křišťálů.

Budete potřebovat:

 • Drátek – já použila drát zlaté barvy, cca 0,2 mm silný – koupíte ho v železářství, nebo hobby marketech (mezi věcmi k aranžování).

Tip: sílu drátu zvolte podle velikosti dírek v korálkách a jejich celkové velikosti. Pro věší průměr, cca od 1 cm, by se mohlo stát, že se na drátku 0,2 mm budou větvičky hodně ohýbat a stromek může působit trochu „zplihle“.

 • Korálky z minerálů – na stromek v návodu (cca 7 cm vysoký) mi stačil jeden náramek z křišťálu. Sehnala jsem ho ve stříbrnictví za 48,- Kč. 

Tip 1: Pokud zvolíte spíše drobnější korálky, budete jich zřejmě potřebovat trochu více, aby váš stromek nepůsobil tak, že zrovna trošku opadal.

Tip 2: Můžete použít i obyčejné skleněné korálky, nebo to nějak nakombinovat. Možností je mnoho. Já osobně dávám přednost různě velikým korálkům minerálů, protože se mi právě líbí ta jejich nepravidelnost.


 • Štípačky (u slabšího drátku si poradíte i se staršími nůžkami)
 • Kleštičky s kulatými čelistmi – na utažení drátků
 • Pravítko
 • Zajímavý kamínek nebo malý květináček
Co je treba na vyrobu stromku

Tip 1: Mě se lépe stromek upevňuje, když kamínek není úplně dokonalé kulatý a hladký – drátky se tak dají lépe „zakamuflovat“ do spodní části a omezí si tak nestabilita i nechtěné převrácení stromku.

Tip 2: Pokud si chcete usnadnit práci, můžete použít i malý květináček – stromek pak můžete jednoduše zapíchnout třeba do aranžovací hmoty, nebo omotat kolem kamínku, vložit do květináčku a zasypat ozdobnými kamínky.

Jak na to:

 1. Ustřihněte kus drátu. Na můj stromek (cca 7 cm vysoký) jsem používala cca 40 cm dlouhé kusy.
 2. Přehněte drát na polovinu a navlékněte na něj korálky.
  Já obvykle navlékám 3 – větší doprostřed a z obou stran menší. Pokud jsou kameny dost veliké, můžete klidně navléknout dva nebo jenom jeden, podle toho, jak se vám to bude líbit.
 3. Stočte konce drátu dohromady (cca 2 cm).
  Tohle bude zřejmě vyžadovat trochu cviku (viz obrázek): chytněte jednou rukou korálky a druhou rukou přidržujte konce drátu mírně od sebe a začněte otáčet s korálky. Ideálně by bylo stáčet je rovnoměrně. Věřím, že u 2. nebo 3. větvičky už budete vědět, jak na to.
Jak_skroutit_drat

4. Vezměte jeden z volných konců drátů a ve vzdálenosti cca 2 cm od poslední otočky ho opět ohněte, navlékněte další korálky a opět začněte otáčet, než se vytvoří další větvička.

Následně můžete opět stočit oba volné konce drátu dohromady cca 1-2 cm a postup zopakovat. První větvička je na světě.

Takto vytvořte podle potřeby několik dalších větviček. Pokud chcete mít více než 3-4 menší větvičky na „jednom“ drátu, počítejte, že ho budete potřebovat více – ustřihněte si tedy mnohem delší kus.

Bocni_vetvicka
vetvicka

Každou otočkou se drát trošku zkracuje a je nutné počítat s upevněním na kamínek. Nechejte si tedy dostatečně dlouhou rezervu tak, aby drát vždy obtočil celý kamínek.

Jednotlivé větvičky

5. Vytvořte strom: Splétejte dohromady jednotlivé větvičky.

Způsobů je více. Buď si vytvořte jakoby kytici a všechny konce najednou zatočte dohromady – pozor, netočte až úplně nakonec a počítejte s volnými konci k přichycení na kamínek.

 

Strom_zaklad

Druhý způsob nejčastěji volím já. Zvolím si jednu větvičku jako hlavní a postupně k ní přidávám (přimotávám) další větvičky. Vůbec nevadí, jestli to z počátku vypadá moc „prkeně“. Kleštičkami se pak větvičky natočí a přihnou podle toho, jak bude potřeba.

6. Pokud budete stromeček připevňovat na kamínek, vytvořte si kořeny. Libovolně vyberte několik párů (nebo trojic) konců drátů a trochu je stočte dohromady. Nemusíte je stáčet až do konce. I kořeny jsou často nejprve silné a postupně se dále větví na užší kořínky.

7. Napastujte stromek na kamínek a všechny volné konce stáhněte do spodní části kamínku. Postupně splétejte kořeny zase dohromady. Ideálně vždy ty, co jsou naproti sobě. Nesměrujte všechny dohromady, ale rovnoměrně po ploše vytvořte několik uzlíků – neohrozí se tolik stabilita celého stromku. Zároveň také doporučuji nesměrovat přímo na stojnou plochu kamínku, ale někde maličko bokem, opět aby se tolik nenarušila stabilita.

8. Následně ve výšce cca 1,5 cm odstřihněte spletené konce a za pomocí kleštiček stočte dokolečka tak, aby žádný drát nikde nevyčuhoval. Nevadí, pokud stromeček na kamínku trošku plandá

koreny
koreny_ukonceni
ukonceni_korenu

9. Utáhněte drát na kamínku. Vezměte si kleštičky s kulatými čelistmi, nebo nějaké jim podobné. Myslím, že by to šlo i nůžkami z manikúry (jen pozor, ať si slabý drátek nepřeštípnete, nebo nepoškrábete kamínek). Pootevřenými kleštěmi udělejte na několika místech na kořenech jakési písmenko S tak, že nimi pootočíte. Drát se tak trošku ohne a lépe přilne ke kamínku. Nedělejte to však příliš blízko konců (uzlíků) – mohly by povolit. Tímto „zakroucením“ i kořeny dostanou realističtější tvar ;-).

utazeni_klestickami

10. Pomocí kleštiček upravte i větvičky stromečku tak, jak se vám to líbí a hotovo.

11.Pokud volíte variantu s květináčkem. Nejjednodušší je si vzít nějaký menší kamínek, nebo velký korálek, omotat zbytky (kořeny) kolem něj, zasadit do květináčku a zasypat (tj. schovat) ozdobnými kamínky, falešným mechem, atp. tak, aby v květináčku dobře stál a jeho základna byla schovaná. 

Tip na závěr: Stromeček, který jsem vyrobila mezi prvními, a který se mi nejvíce líbil jsem měla několik let vystavený ve svém pokoji v hranaté skleněné nádobě s korkovým víčkem. Vypadalo to moc dobře. Myslím že by to byl i krásný dárek. Jen bych pro tento účel stromeček raději přilepila ke dnu sklenice, aby se při přenášení nezdeformoval. Můžete okolo něj nasypat ještě třeba písek a ozdobné kamínky a okolo omotat stužkou se vzkazem.

Možná by vás také mohlo zajímat:

Náhledový obrázek barvy

Jednoduchý a snadno zapamatovatelný způsob, jak lze také kombinovat barvy bez znalosti pravidel barevného kruhu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *