Vybrat si jedno? ...Ale já chci dělat všechno!
Patříte (stejně jako já) mezi ty, co rádi zkoušejí nové kreativní techniky, ale často u jedné vydrží jen chvilku nebo pár projektů a už chtějí zkoušet zase něco jiného? Nejste nerozhodné, neukotvené, rozmarné ani nic jiného, co se vám možná snaží namluvit lidé z vašeho okolí – možná jste jen multipotenciální.
Už jste o multipotencialitě slyšeli? Ve zkratce řečeno, jedná se o přirozenost určitých lidí chtít dělat a zvládat nejrůznější věci a oblasti, ideálně najednou. Zajímají se o všechno a rádi se učí něco nového. Což je možná trošku jejich handicap, protože jak je něco přestane „sytit“, často přecházejí k něčemu jinému a těžko se rozhodují pro jednu věc.
Původně jsem si o ženách, které zvládají vedle péče o domácnost, děti, dům a zahradu, ještě například studovat další vysokou školu, vést komunitní centrum nebo v něčem podnikat, myslela, že jsou to NADŽENY, prostě nějaký jiný „živočišný“ druh – další stupeň evoluce.
Trochu jsem je obdivovala a trochu více záviděla, než jsem zjistila, že jsem jednou z nich – multipotenciálka. Bylo to velké překvapení a také velká úleva. U mě se nejvíce multipotencialita objevuje právě v tvoření.
Jak poznáte, že jste také tvořilka multipotenciálka?
Zajímají vás nejrůznější kreativní techniky. Ráda objevujete nové a nové a vlastně přesně ani nedokážete říci, která je vaše nejoblíbenější. Máte ráda vše, ale jen po určitou dobu.
Přelétáte. Moc vás baví učit se nové věci. Vzhledem k tomu, že multipotenciálky milují učení, tak si často danou kreativní techniku osvojíte velmi rychle. Zkrátka vám to po menším tréninku jde.
Na druhou stranu často nemáte potřebu „být mistrem“. Všechno se učíte jen do míry, která vám vyhovuje. Já tomu říkám, že „sytí“. Když se nasytím nějakou kreativní technikou, tak jdu zase zkoušet něco jiného.
To ale neznamená, že se k ní už nikdy nevrátíte. V hlavě máte stále zásobárnu toho, co jste se už naučili, a můžete to využít při řešení nějakého konkrétního problému kdykoliv v budoucnu.
Například jako já, když jsem řešila ustavičné hledání, vyndávání a přebírání věcí v kuchyňské skřínce.
Doma máte spoustu „zbytků“ materiálů z nejrůznějších kreativních projektů, různých technik nebo připravených několik projektů (často i značně různorodých), které jenom čekají, až se do nich pustíte.
Čtete hobby časopisy a knihy (sledujete IG nebo FB stránky), které jsou „smíšené“. Tím mám na mysli, že v nich vždy najdete směsici nejrůznějších nápadů.
Když projíždíte Pinterest (nebo Instagram) a hledáte inspiraci, vlastně třeba ani pořádně nevíte, co přesně hledáte, prostě vás zajímá vše.
Poznali jste se v tom? Uf, tak to jsem ráda, že nejsem sama. Má to ale svá ALE.
Vedle překážek, které se mohou do cesty postavit vlastně komukoliv, si tvořilky multipotenciálky musí dát pozor na pár dalších věcí.
Multipotencialita nerovná se multitasking. Tím, že máte chuť dělat vše, se možná ocitnete v určitém zahlcení, které výrazně snižuje vaši produktivitu i chuť vůbec něco dělat.
V jednu chvíli se zabývejte vždy jen jedním úkolem. Přeskakování mezi více projekty během krátké doby spíš tříští soustředění a naladění na váš aktuální projekt.
Okolí pro vás možná nebude mít pochopení a budou vás označovat za přelétavce a že u ničeho nevydržíte a možná vám všemožně jinak naznačovat, že s vámi něco není v pořádku.
Nechte je myslet si, co chtějí, a netrapte se jejich komentáři. Nejste divná, ani rozbitá. Najděte si podporu mezi lidmi, kteří to mají podobně :).
Syndrom podvodníka – můžete si připadat, jako že vlastně nic neumíte, že jen tak přelétáte z jednoho na druhé, ale když po vás někdo chce například něco vyrobit nebo abyste ho něco naučila, pohltí vás hrůza z toho, že na to nemáte a že teď se to odhalí.
Tohle je opravdu VELKÁ výzva. Dala by určitě na samostatný článek. Často zatím může být skrytý perfekcionismus. Pro mě samotnou tohle byla (a stále občas je) obrovská překážka, ale kdybych se jí nerozhodla postavit, zřejmě by tento článek/blog/stránky vůbec nespatřily světlo světa. 🙂
Na začátku je potřeba se trochu sledovat a identifikovat, kdy na nás tento démon zrovna útočí. Už jen jeho uvědomění mu vezme trochu z velikosti :).
S každým projektem jste se něco naučili a jestli vás někdo o něco požádá, pravděpodobně si na to sám netroufá a věří vám. Věřte si také a udělejte to, jak nejlépe v danou chvíli zvládnete. 🙂 – To je to, co posunuje dál mně.
To a ještě: Nedokonalé něco je lepší než dokonalé nic! – přeberte si to, prosím, podle své libosti :).
Co by vás mohlo ještě zaujmout?
Lámete si hlavu před každou oslavou, Vánoci, výročím,…? Chce to systém. V článku se dozvíte, co se nejvíce osvědčilo mně a jak to zvládnete i vy.
Jsem nadšená objevovatelka nejrůznějších výtvarných a rukodělných technik. Přináším rady, tipy a jednoduché návody, které mohou posloužit jako kompas na začátku cesty za vlastnoručně vyrobenými originálními bytovými doplňky, dárky pro radost a také relaxem.
Také jsem autorkou eBooku Jak si vyrobit šablonu, kompletního postupu výroby šablony z vašeho obrázku a přípravy na další tvoření.