Vyrábím si radost

deka na kostky lega

"Deka na lego kostky"

Hádám, že všichni z vás už pocítili tu bolest, když šlápnete na kostičku lega. U koho se zatím ještě nezabydlelo – těšte se, tohle se vám určitě jednou přihodí. 

Já chodím doma v pantoflích, mé děti ne. Přesto se jim to stane pouze výjimečně – no prostě v tom umějí chodit. Zato dospělí jistě trefí i tu samojedinou zapomenutou kostičku – a pak často následuje tak typický „šamanský“ tanec na jedné noze se zaříkáváním těch nejpikantnějších slovíček, které z vás najednou tak lehce plynou a které jsou pro malé bystrozory natolik zajímavé, že si je hned přidají do slovníku (často hned vedle slova „auto“ nebo „jídlo“). 

Podlaha pokrytá kostkami lega

Bezva je, když se mezi „tu směs“ zamotají ještě jiné kostky – děti dokáží být v tomto ohledu velmi kreativní. Ten ostrůvek prázdného místa je „posed“. 

Já mám ráda pořádek, takže občas kluci uklízeli kostky sami, ale častěji jsem jim s tím pomáhala – vlastně mi to ani moc nevadilo (dokud to nebylo každý den), přece jen je to práce, ve které je hned vidět výsledek. 

Vyrobit nějaký zlepšovák mi ale chvíli trvalo – přesto, že nápad se v hlavě „vylíhnul“ už dávno. Zbystřila jsem, až když mi starší syn řekl, že si s tím legem nechce večer hrát, protože ho to nebaví uklízet. 

Mám ve skříni řadu čekajících projektů, do kterých jsem se zatím nepustila, protože se mi nechtělo vše vyndávat a hlavně potom taky uklízet. Myslím, že by byla škoda nepodpořit dětskou kreativitu.

V tomto článku jsem pro vás připravila návod na levný zlepšovák na uklízení lega kostek (příp. jakýchkoliv jiných kostek, jejichž uklízení je pro vás otrava). 

Princip spočívá v tom, že kostky v průběhu hraní zůstávají na látce (dece), a pak se jenom spolu s ní stáhnou a uloží do krabice. Za pár vteřin uklizeno! 🙂

Co bude potřeba k výrobě deky na lego?

Doporučuji vybírat látku s nízkou gramáží, aby vám v případné krabici nezabírala moc místa a dobře se s ní manipulovalo. Já jsem v rámci úspory nákladů použila levné bílé stahovací prostěradlo na jednolůžko. Rozměr si zvolte podle množství kostek (a počítejte s tím, že se budou množit ;- ) ) tak, aby na dece mohly být rovnoměrně rozmístěny, resp. nebyly na hromadě, aby se v nich dalo dobře přehrabovat a hledat. 

Tip: 
Doporučuji zvolit bílou nebo jinou hodně světlou barvu látky. Pokud to máte jako já a váš špunt si s vámi bude chtít stavět (což například u nás v překladu znamená „Já si budu stavět a ty mi, mami, budeš hledat kostky„), lépe se vám budou ty blechy hledat. 🙂

Zvolila jsem šňůru z umělých vláken, aby dobře klouzala a v látce se nezadrhávala. Na uvedenou deku jsem použila cca 6 metrů šňůry. 

Pokud nebudete zrovna používat prostěradlo, naměřte si obvod vlastní látky. Doporučuji použít šňůru trošku kratší než je obvod, aby okraje deky držela trošku zvednuté a kostičky nevypadávaly při tom „slepičím“ přehrabování ven. 

Co budete potřebovat na výrobu lego deky

Že je použiji, mě napadlo až v průběhu výroby. Obyčejné díry by taky fungovaly, jen by nebyly asi tak estetické. Pokud se je rozhodnete použít – vezměte si na pomoc i kus nějaké pevnější látky na podložení, aby se vám z té „jemné“ látky hned nevytrhly. Já použila zbytky z rozstříhaných džín. 

Postup výroby lego deky:

Pokud nepoužíváte k výrobě prostěradlo, ale látku, můžete hned přeskočit na bod 2.

1.

Úprava prostěradla

A)

Odstřihneme gumu a rozstřihneme boční sešití tak, abychom získali rovný pruh látky.

Poznámka:
Pokud vás, tak jako mě, napadlo, že by stačilo vyndat tu gumu, která nebyla přišitá v lemu, a navléci šňůru, tak to můžete samozřejmě vyzkoušet. U modelu, který jsem měla já, to ale bohužel nefungovalo – „tunýlek“ po gumě byl sice dost široký, aby se tam dala provléci šňůra, nicméně byl příliš úzký, aby šla látka lehce zdrhovat

Tip pro extra zaměstnané: 
Pokud chcete deku vyrobit co nejrychleji, stačí prostěradlo použít tak, jak je ušité, jen vytáhnout gumu a po obvodu „nabouchat“ průtahy. Na střídačku pak provléknout šňůru a voila, taky to jde. Jen se zřejmě budou časem možná uvolňovat ta očka, pokud je látka moc jemná a vzniklá oka nejsou dostatečně vyztužená.

B)

„Upravené“ prostěradlo přeložte na polovinu a pak ještě na čtvrtinu. 

přehnutí prostěradla

C)

Odstřihněte tolik látky, kolik na dece nepotřebujete. Já jsem chtěla využít prostěradlo co nejvíce, tak jsem odstřihla jen to, co je nezbytně nutné, aby to dávalo jakž takž oválný tvar.

Odstřižené prostěradlo

2.

Připevnění průtahů

Odměřte si, kolik látky bude asi potřeba na překlad  (na tunýlek počítejte raději více, aby v něm šňůra dobře „klouzala“ ) a rozměřte místa na průtahy. Já jsem zvolila variantu 2 x 2 naproti sobě. 

Na požadovaných místech udělejte dírku (počítejte s tím, že se bude kraj přehýbat, nechejte si dostatek místa na překlad, viz níže), z rubu přiložte kousek pevnější látky (také s dírkou), provlékněte první část průtahu, přiložte druhou a kladívkem opatrně přibouchněte přes kovový díl. 

průtahy a kus látky

Poznámka:

Pokud s průtahy pracujete tak málo jako já, může být trošku hlavolam všechno správně poskládat a „přibouchnout“. Doporučuji obětovat jeden průtah a vyzkoušet si to nejprve někde bokem.

Pozor: Dírka nesmí být moc velká, aby se očko neuvolnilo. Kus látky musí být pak schovaný vevnitř tunýlku (viz obrázek níže).

hotove_prutahy

3.

Sešití – vytvoření tunýlku pro šňůrku

Je na vás, jestli lem nejprve začistíte (objedete nejprve na overloku) nebo přehnete a sešijete najednou. Jak jsem psala výše, doporučuji tunýlek udělat dostatečně široký, aby v něm šňůra dobře „klouzala“ a látka šla rychle a snadno stahovat

Zažehlení tunýlku

Vytvoření tunýlku:

Nejprve přehneme látku cca 1 cm od okraje. Následně provedeme ještě jeden sklad – cca 6 cm od okraje. (zde si můžete lem pro lepší manipulaci se strojem přežehlit). 

Sešíváme v místech prvního skladu (tj. cca 6 cm od okraje) – tím se nám vytvoří dostatečně široký tunýlek. 

4.

Provlečení šňůry

Pak už stačí jen jeden konec šňůry „připíchnout“ na zavírací špendlík a protáhnout ho po celém obvodu tunýlkem. Nezapomeňte, pokud jste si dali kovové průtahy na více míst, provléci šňůru i ven a opět dovnitř, aby bylo za co látku stahovat. 

Oba konce šňůry následně pevně svažte, nebo sešijte. 

Šnůra se zavíracím špendlíkem
lego na dece

Tip: 

Uvažovala jsem s možností do středu deky našít ještě malý čtverec řidší záclony – ne zase tak moc řídké, aby propadaly ty malé „čučky“, ale dost velké na to, aby tudy propadly drobečky. Nevím sice, jak se se tam dostávají, protože perníčky se přeci jedí vždycky v kuchyni 🙂, ale čas od času je prostě potřeba deku vyklepat. Takhle by zřejmě stačilo zaklepat celým „rancem“.

Takový kus záclony jsem bohužel při výrobě k dispozici neměla, ale dodatečně by se tam dala určitě dodělat.

Stahování deky
uklizeno

„Zatáhnout za obě šňůry. Chytit co nejvíce dole jakoby za „cumel“ a šup s ní do krabice. 🙂 – Uklizeno, uf!“

do krabice

Tip: 

U nás doma se tato deka velmi osvědčila – využívána je téměř denně. Zatím stačí, ale jak se ty kostky „množí“, už jí hledám 3. krabici. 

Ještě bych doporučila vyrobit si třeba jednu až dvě menší na „operativní“ projekty. Uvidíte, že pro ni najdete využití.  (Obzvlášť pokud k vám občas zavítají „nestandardní“ kostky např.: Lego Technic, které pak nechcete vybírat z chumlu všech ostatních.) 

 

Deku na lego kostky už máte - Tak co dál?

Návod na jednoduchý stromeček z křišťálů, ve kterém můžete například zrecyklovat roztržený náramek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *