Vyrábím si radost

Jak vybrat vhodný dárek? Žádná věda

Když jsem byla malá, moc mě bavilo vyrábět dárky pro ostatní. Těšila jsem se, jak se na to budou asi tvářit. Jenomže s postupem času jsem si čím dál více uvědomovala jednu zásadní věc. Dárky od dětí umějí asi nejlépe přijímat babičky a maminky, u ostatních členů rodiny jsem občas tak nějak vycítila, že jsem se s dárkem úplně netrefila.

Můj táta nevěděl, co má říct na dřevěnou lodičku, kterou mi navíc pomáhal sám vyrábět a moje sestra zřejmě nebyla moc nadšená z vyšívaného polštáře s jejím jménem.

lodicka

To je ta lodička. Úplnou náhodou jsem ji našla při vyklízení sklepa asi měsíc po tom, co vznikl tento článek. 🙂

Brzy jsem si uvědomila chybu, kterou lze odpustit malým dětem, ale čím je člověk starší, tím více by si na ni měl dát pozor. Problém vězel v tom, že jsem vyráběla a dávala takové dárky, které by se líbily mně. A jestli se to bude líbit obdarovanému jsem téměř neřešila.

V mém „netvůrčím“ období jsem proto na dárky celkem rezignovala. S výmluvou, že všichni už stejně všechno mají, jsem se uchýlila k dárkům v podobě poukazů, „potravinových balíčků“ a někdy dokonce i peněz v obálce. Přece nepřijdu na oslavu s prázdnýma rukama, že jo.

Moc dobře jsem ale věděla, že tohle pro mě nejsou moc osobní dárky. Chtěla jsem to změnit a celkem se mi to povedlo.

Takže jak na to? Jednoduše. Mějte oči i uši na „stopkách“:

  • Během rozhovorů s obdarovávanými se soustřeďte na slovní spojení „Mám rád…. Líbí se mi…. Potřeboval bych…“ nebo naopak „Nesnáším…. Nemám rád…. To se mi vůbec nelíbí“. 

Zpočátku to bude možná trošku obtížné, ale časem si na to vybudujete určitý cit. 

Takhle jsem se dozvěděla při procházce po pouti, že jedna moje kamarádka zbožňuje mimoně, levanduli a styl provence.“ To bylo fajn, protože jsem to pak mohla zohlednit u svatebního daru. 

  • Směřujte pozornost také k tom, o čem dotyčný mluví nejčastěji. Je nějaké téma, které ho velmi zajímá? Někdy vám to může přijít až otravné, ale pro vašeho přítele nebo přítelkyni to může být velký zdroj radosti.

Například: vaše kamarádka vám ráda povídá, co dělají celebrity. Prima: co jí dát předplatné nějaké „drbárny“.

  • Oblečení a doplňky můžou být dalším užitečným zdrojem. Někdo může mít rád sportovní oblečení a dává mu přednost před šaty, někdo musí nosit jen to značkové a jiný si zase libuje v jeansech. Z tohoto moc dobře poznáte do jaké kategorie by měl daný dárek spadat.
Naramek z kulicek ovciho rouna
  • Pokud občas navštěvujete dotyčného u něho doma, máte jedinečnou možnost sesbírat další indicie. Zaměřte se například na to:
Stromeček na poličce

– co je pověšeného na stěnách,

– co zobrazují fotky – často tak můžete odhalit koníčky,

– v jakém stylu je zařízená domácnost – funkcionalisticky (spíš prázdně), moderně až módně, atp.,

 

jaké materiály se v domácnosti opakují (například někdo dává spíše přednost přírodním materiálům, někdo kombinaci skla a kovu), nebo to u něho vypadá jako na chalupě?

– jaké knihy jsou vystaveny v knihovně, příp. jestli jsou tam i nějaké časopisy, 

– zda jsou v bytě nebo domě nějaká zvířata,

– zda jsou zde vystaveny nějaké sbírky.

  • V dnešní době rozhodně nesmíme opomenout ani sociální sítě. Všímejte si, v jakých je daný člověk skupinách, co sdílí, co lajkuje. I tohle totiž může o člověku prozradit jeho preference.

Doporučuji vám schraňovat si všechny indicie kdykoliv se k tomu naskytne příležitost. Celoroční bdělost vám tak může ušetřit spoustu stresu (nejen toho předvánočního).

A co s tím pak?

Vezměte všechny indicie vztahující se k danému člověku. Třeba si je i sepište na jeden papír nebo do jednoho souboru v počítači. A pak se opravdu důkladně zamyslete nad tím, čím byste mu udělali opravdu radost. 

Až se vám vykrystalizují jakési „oblasti zájmu“, teprve pak se pusťte do googlování. Pokud vám něco padne do oka, zkontrolujte, zda to opravdu odpovídá vámi vypozorovnanému profilu. Jestli se vám to povede, máte vyhráno :).

A ještě jedna důležitá rada na závěr:

Nespoléhejte na to že si to vše zapamatujete – pořiďte si na to pěkný notýsek, nebo si dělejte poznámky hned do svého mobilu. Jen vřele doporučuji schraňovat všechny informace na jednom místě. Velmi vám to usnadní následnou analýzu.

Vše výše uvedené jistě oceníte, i když nemáte v úmyslu dárky zrovna vyrábět, ale dáváte přednost kupovaným. U těch je ovšem vždy riziko, že si obdarovaný danou věc už koupil sám, příp. ji dostal od někoho jiného. 

Něco podobného vás ale pravděpodobně nezaskočí u vlastnoručně vyrobeného dárku. Bývají často tak originální, že je nejde jednoduše koupit. Návody na nejrůznější dárečky (například stromeček z křišťálů) budu postupně přidávat na tento blog. Pro další inspiraci se také můžete přidat k facebookové skupině Vyrábím si radost.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *